Kaupunginhallitus, kokous 26.5.2026

Esityslista on tarkastettu

§ 181 Valtuustoaloite: Kajaanin joukkoliikenteen hinnasto yhtenäiseksi ja kohtuulliseksi

KAJDno-2025-1584

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Paula Halonen, Hallintojohtaja, paula.halonen@kajaani.fi

Kuvaus

Pöytäkirjaan merkittiin valtuutettu Anja Tiaisen (vas.) esittämä sekä muun Kajaanin Vasemmiston valtuustoryhmän kannattama seuraavan sisältöinen valtuustoaloite:

"Kajaanin alueella on hyvä linja-autopysäkkien tiheys, mutta matkalippujen hinnoissa on jopa nelinkertaiset erot kaupungin keskustan ja reuna-alueiden välillä.

Kajaani on jaettu viiteen joukkoliikenteen maksuvyöhykkeeseen ABCDE. Vyöhykkeillä A-C matkustaminen on vielä kohtuuhintaista. Vyöhykejako kurittaa kaupungin reuna-alueiden asukkaita ja erityisesti eläkeläisiä, sillä eläkeläisalennus on voimassa vain vyöhykkeillä ABC. Paltaniemellä (C-vyöhyke) asuva eläkeläinen maksaa Walttikortilla matkastaan kaupungintalolle 2,10 €, jormualainen 6,50 € ja vuolijokelainen tai halla-aholainen 8 €. Eläkeläispariskunnan asiointiretki kaupungin laidalta keskustaan maksaa Walttikortilla jopa 32 € ja käteisellä 40 €.

Reuna-alueiden lipunhinnat ovat nousseet joka hinnankorotuskierroksella enemmän kuin keskustan, koska hintoja nostetaan prosentuaalisesti. Kun keskustassa lippu nousee 20 senttiä, E-vyöhykkeellä se nousee 80 senttiä. Siten hintaerot vyöhykkeiden välillä kasvavat koko ajan.

Hintaeroja perusteellaan matkojen pituuseroilla, mutta siirryttäessä vyöhykkeeltä C vyöhykkeelle D lipun hinta kaksinkertaistuu, vaikka matkaa tulee vain muutama kilometri lisää. C-vyöhykkeeseen kuuluvat mm. Paltaniemi (11 km Matkakeskuksesta), Koutaniemi (14 km) ja Hannusranta (16 km). Kalliimpaan D-vyöhykkeeseen kuuluvat Jormua (17 km), Mainua (20 km), Murtomäki (23 km), Vuoreslahti (14 km) ja Vuottolahti (30 km). E-vyöhykkeeseen Halla-aho (40 km), Otanmäki (36 km) ja Vuolijoki (40 km).

Yhtenäinen ja yhdenvertainen lippujen hinnoittelu ei tuottaisi kaupungille juurikaan lisäkustannuksia, koska suurin osa D- ja E- vyöhykkeiden linja-autovuoroista kuljettaa koulumatkalaisia, ja vuorot on ajettava joka tapauksessa. Normaalikokoisissa linja-autoissa on hyvin tilaa muillekin matkustajille koululaisten ohessa. Kaupungin strategiassa on yhtenä linjauksena joukkoliikenteen suosiminen, mutta kalliit lipunhinnat suorastaan estävät joukkoliikenteen käyttöä. Kaupungin laidalla asuvalle yksin matkustavalle oman auton polttoainekulut ovat vain puolet linja-autolipun hinnasta.

Esimerkiksi Oulussa on siirrytty yhtenäiseen hinnoitteluun koko kaupungin alueella. Esitämme, että hinnoittelumallia kehitetään oikeudenmukaisempaan suuntaan, joka kannustaa kaikkia kaupunkilaisia käyttämään joukkoliikennettä niin harvaan asutuilla alueilla kuin kaupunkitaajamassakin.

Kajaanin Vasemmiston valtuustoryhmä"

Päätösehdotus

Valtuustoaloite lähetetään kaupungin hallintosäännön 119 §:n mukaisesti kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.

Päätös

Valtuustoaloite lähetettiin kaupungin hallintosäännön 119 §:n mukaisesti kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.

Valmistelija

  • Paula Halonen, Hallintojohtaja, paula.halonen@kajaani.fi
  • Tiina Rusanen, Joukkoliikenneinsinööri, tiina.rusanen@kajaani.fi

Kuvaus

Aloite on tärkeä joukkoliikenteen saavutettavuuden ja hinnoittelun tasapuolisuuden kannalta.

Kajaanin kaupunginhallitus päätti 14.11.2023 pidetyssä kokouksessaan lippujen hintojen korotuksesta. Kajaanin joukkoliikenteen lippujen hintoja korotettiin 1.1.2024 alkaen 8 %. Korotuksen taustalla on liikennöintikulujen kasvu muun muassa polttoaineen hinnan nousun vuoksi. Hinnan korotus koski kaikkia lipputuotteita ja vyöhykkeitä. Tätä edeltävä lippujen hinnan korotus oli vuodelta 2019. ​​Kajaanissa joukkoliikenne järjestetään bruttomallilla eli joukkoliikenteestä saadut lipputulot jäävät kaupungille. Päätös eläkealennuksesta linjoille 1-7 on tehty vuonna 2012 vanhusneuvoston aloitteesta ympäristöteknisessä lautakunnassa. Aloitteessa esitettiin senioreille alennusta kertalipun hintaan, jotta kaupunkiliikenteeseen saataisiin lisämatkusta keskipäivien hiljaiseen aikaan. ​​​​

Uuden palvelutasosuunnitelman mukainen joukkoliikenne Kajaanissa alkaa 8.6.2026 ja liikenteen hankinnan vuosikustannus on n. 3,3 milj. € vuodessa. Vuorotarjonta lisääntyy hieman sekä keskustan alueella, että haja-asutusalueella. Kaupunkiliikennettä liikennöidään jatkossa kaasubusseilla ja seutuliikenteessä käytettävä kalusto on jatkossa myös uudempaa. Lähellä Kajaanin keskustaa asuu merkittävästi enemmän ihmisiä kuin haja-asutusalueella, jossa asutaan paikoittain hyvin etäällä toisistaan tästä syystä liikenteen järjestämisen kustannukset ovat isommat. Joukkoliikenteen kulujen kattamisen kannalta tärkeänä osana ovat matkustajamäärät ja sitä kautta kertyneet lipputulot. 

Kajaanin joukkoliikenne nykyinen hinnoittelua perustuu vyöhykepohjaiseen hinnoitteluun (A–E), jossa lipun hinta määräytyy matkustusetäisyyden mukaisesti. Tavoitteena on ollut kohdentaa kustannuksia käytön mukaan sekä turvata joukkoliikenteen taloudellinen kestävyyteen. ​​​​​Kajaanin kertalippujen hinnoittelu on linjassa muiden samassa laajuuudessa joukkoliikennettä järjestävien kaupunkien kanssa. Kajaanissa kertalippujen hinnoittelu on edullisempaan kuin verrokkikaupungeissa. Lippujen hintoja on vertailtu mm. Porin, Salon, Kotkan, Haminan ja Lappeenrannan/Imatran hintoihin. Porissa, Salossa, Lappeenrannassa ja Imatralla ei ole erillistä seniorialennusta. Yleisesti linja-autosta tai mobiilisovelluksessa myytävät kertaliput on tarkoitettu satunnaisesti matkustaville. Kertalippujen hintoja alentamalla ei välttämättä saada sitoutuneita käyttäjiä joukkoliikenteeseen. Kajaanin joukkoliikenteessä asiakkaalla on mahdollisuus ostaa myös 30 päivän kausilippu, jolla säännöllisesti joukkoliikennettä käyttävän on edullisinta matkustaa. Esimerkiksi:

A-C 51,60 € (1,72 € päivässä),
A-D 96 € (3,20 € päivässä),
A-E 114,50 € (3,82 € päivässä). 

Joukkoliikenteen käyttöä vertailtaessa yksityisautoiluun on otettava huomioon kaikki autoiluun liittyvät kulut. ​Haja-asutusaloilla asuvilla ei voida taata täysin autotonta elämää.

Kajaanin joukkoliikenteessä otetaan käyttöön lähimaksaminen syksyllä 2026 ja ennen tätä uudet joukkoliikenteen lippujen hinnat tuodaan kaupunginhallituksen päätettäväksi. Kajaanin joukkoliikenteen järjestämisen kulut nousevat vuonna 2026 liikenteen lisääntyessä sekä lähimaksun käyttöönottokustannusten vuoksi. Aloitteessa mainittu Oulun malli (taksahinnoittelu) perustuu laajempaan kaupunkirakenteeseen ja suurempaan matkustajamäärään, mikä mahdollistaa kustannusten tasaisemman jakautumisen alueen muiden kuntien kanssa (toimialueesen kuuluu Hailuoto, Ii, Kempele, Liminka, Lumijoki, Muhos, Oulu ja Tyrnävä). Oulussa seniorialennus on voimassa kello 9.30–14.30 välisenä aikana matkustaessa. Kajaanissa yhtenäinen hinnoittelu (ns. taksamalli) alentaisi reuna-alueiden lipun hintoja, mutta samalla saattaisi olla tarve nostaa taajama-alueen lippujen hintoja. Yhtenäinen hinnoittelu lisäisi subventiotarvetta seutuliikenteeseen. Yksiselitteisesti ei voida sanoa olisiko tällä vaikutusta matkustajamääriin ja kuinka paljon. Hinnan nosto taajama-alueella voi myös heikentää matkustusta kaupunkiliikenteessä. 

Kajaanin kaupungissa on vuoden 2026 loppuun saakka voimassa oleva ja kaikkia toimialoja ja tulosalueita tiukasti ohjaava ja sitova sopeuttamissuunnitelma. Sopeuttamissuunnitelman mukaisesti on pidättäydyttävä talouden epätasapainoon johtavista toimintatavoista. Uusia palveluja ei synnytetä eikä nykyisiä palveluja laadullisesti paranneta omilla päätöksillä, ellei näitä voida toteuttaa nettokustannuksia lisäämättä tai ellei vastaavan suuruisesta menoleikkauksesta samalla yksilöidysti päätetä. 

Seutuliikenteessä tarkastellaan mahdollisuutta hinnan alennuskokeiluun, joilla voidaan arvioida hinnoittelumuutosten vaikutuksia matkustukseen käytännössä.
 

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Joni Partanen, Vt. kaupunginjohtaja, joni.partanen@kajaani.fi

Kaupunginhallitus antaa valtuustolle esittelytekstin mukaisen vastauksen ja esittää, että valtuustoaloite on loppuun käsitelty.