Valmistelija
Anu Kuosmanen, Kainuun ammattiopiston rehtori, anu.kuosmanen@kao.fi
Kuvaus
Kajaanin kaupungin koulutusliikelaitos on lakkautunut 31.12.2025 ja sen alaiset oppilaitokset Kainuun ammattiopisto (KAO) ja Kajaanin lukio ovat siirtyneet Kajaanin kaupungin sivistystoimialalle omiksi tulosalueikseen. Koulutusliikelaitoksella on ollut yhteinen kurinpitotoimista päättävä ammatillisen koulutuksen ja lukiokoulutuksen monijäseninen toimielin, jossa on ollut lakisääteisten jäsenten lisäksi myös lukiokoulutuksen edustus. Kyse ei ole tavanomaisesta kuntalain tarkoittamasta monijäsenisestä toimielimestä.
Ammatillisesta koulutuksesta ja lukiokoulutuksesta annetuissa laeissa (kuten myös esimerkiksi perusopetuslaissa) annetaan määräykset kurinpitotoimista. Näistä muussa kuin ammatillisessa koulutuksen lainsäädännössä ei ole määräyksiä monijäsenisestä toimielimestä ja sen kokoonpanosta. Ammatillisesta koulutuksesta annetun lain mukaan koulutuksen järjestäjän asettamassa monijäsenisessä toimielimessä tulee olla ainakin koulutuksen järjestäjän, opiskeluhuollon, opettajien, työelämän ja opiskelijoiden edustus. Opiskelijajäsenen tulee olla yli 15-vuotias. Opiskeluoikeuden peruuttamista ja palauttamista koskevassa asiassa koulutuksen järjestäjä nimeää toimielimeen lisäksi opiskelijan koulutussopimustyöpaikan tai oppisopimuskoulutuksen osalta työnantajan edustajan. Koulutuksen järjestäjän asettama monijäseninen toimielin päättää opiskeluoikeuden peruuttamisesta ja palauttamisesta sekä kurinpitotoimista (531/2017, 93 §) ja tekee myös tarvittaessa päätökset opiskeluoikeuden palauttamisesta.
Kajaanin koulutusliikelaitoksen johtokunnan nimeämään monijäseniseen toimielimeen on nimetty:
- puheenjohtajaksi (esittelijä) KLL:n johtaja ***************,
- oppilaitoksen edustajaksi Kainuun ammattiopiston edustaja, jäsen ****************** (ei varajäsentä)
- oppilaitoksen edustajaksi Kajaanin lukio, jäsen ****************** ja varajäsen *******************
- yksilöllisen opiskelijahuollon edustajiksi
Kajaanin lukion edustaja, jäsen *****************, Kainuun hyvinvointialue
KAO:n edustaja, varajäsen *****************, Kainuun hyvinvointialue
- yhteisöllisen opiskelijahuollon edustajiksi
KAO:n edustaja, jäsen *************
Kajaanin lukion edustaja, varajäsen *******************
- opiskelijaterveydenhuollon edustajiksi
jäsen ****************, Kainuun hyvinvointialue
varajäsen *******************, Kainuun hyvinvointialue
- työelämän edustajiksi
jäsen ******************, Kainuun jätehuolto Oy
varajäsen *****************, Kajaanin Arvola-koti Ry ja Kainuun Palvelutalosäätiö
- opettajien edustajiksi
KAO:n edustaja, jäsen ****************
Kajaanin lukion edustaja, varajäsen ****************
- opiskelijoiden edustajiksi (KAO ja Kajaanin lukio)
KAO:n opiskelija, jäsen ********************
Kajaanin lukion opiskelija, varajäsen ***************
Toimielimen kokousten pöytäkirjanpitäjänä toimii hallintosihteeri ******************.
Jatkossa on perusteltua, että Kainuun ammattiopiston opiskelijoiden kurinpitotoimista päättää ammatillisesta koulutuksesta annetun lain mukainen Kajaanin kaupungin koulutusliikelaitoksen johtokunnan nimeämä toimielin ilman lukiokoulutuksen edustajia liikelaitoksen johtokunnan määrittelemän toimikauden loppuun saakka, eli 30.9.2026 saakka. Toimielimen puheenjohtajana on toiminut koulutusliikelaitoksen johtaja. Tämän viran lakkauduttua puheenjohtaja on valittava uudelleen.
Lukiokoulutuksen opiskelijoiden osalta kurinpitotoimista (päättää lukion oppivelvollisuuslaissa tarkoitetun oppivelvollisen määräaikaisesta erottamisesta oppilaitoksesta) päättää hallintosäännön 27 §:n mukaisesti sivistyslautakunta.
Päätösehdotus
Esittelijä
Mari Selin, Sivistysjohtaja, mari.selin@kajaani.fi
Sivistyslautakunta päättää, että Kainuun ammattiopiston ammatillisesta koulutuksesta annetun lain mukaisena monijäsenisenä toimielimenä jatkaa aiemmin koulutusliikelaitoksen johtokunnan nimeämä toimielin ilman lukiokoulutuksen edustajia aiemmin päätetyn toimikauden loppuun 30.9.2026 saakka. Toimielimen puheenjohtajana toimii Kainuun ammattiopiston rehtori.