§ 3 Monikielisten oppilaiden tukiopettaja Lohtajan koulu 714786

Lataa  Kuuntele 

KAJDno-2025-2092

Päätöspäivämäärä

12.5.2026

Päätöksen tekijä

Lohtajan koulun rehtori

Päätöksen peruste

Hallintosääntö 42 §

Kuvaus

Asianosainen hakijat

Kajaanin kaupungin perusopetuksessa on haettu määräaikaiseen virkasuhteeseen monikielisten oppilaiden tukiopettajaa. Sijoituspaikkana Lohtajan koulu. Hakuilmoitus on julkaistu Kuntarekryssä, Työmarkkinatorilla ja Kajaanin kaupungin verkkosivuilla ajalla 1.4.- 15.4.2026.

Määräaikaan mennessä hakijoita oli yhteensä 32, joista tehtävään muodollisesti kelpoisia 15. 

Työkokemuksen, koulutuksen ja hakemuksen perusteella tehdyn kokonaisarvioinnin pohjalta haastatteluihin kutsuttiin 6 hakijaa. Haastattelijana toimi rehtori Pertti Määttä yhdessä vararehtori Annu Kurosen tai rehtori Marika Pylkkäsen ja rehtori Susanna Möttösen kanssa.

Haastatteluissa käytettiin ennalta määrättyä kysymysrunkoa, joka oli kaikille haastateltaville sama.

Päätös

Valitsen määräaikaiseen tuntiopettajan virkasuhteeseen Lohtajan kouluun ajalle 1.8.2026-31.7.2027 KM Mira Kaskisen kokemuksen, koulutuksen ja haastattelussa esiintyneen soveltuvuuden perusteella. Tehtävä on pääasiassa 1. luokan opetuksessa.

Valinta on ehdollinen ja vahvistuu kun valittu on esittänyt 30 päivän kuluessa valitsemispäätöksen tiedoksisaannista nähtäväksi lain (504/2002) mukaisen rikosrekisteriotteenn. Koeaika on kolme kuukautta.

Lisätietoja asiasta antaa Lohtajan koulun rehtori Pertti Määttä p. 044 7100 665, pertti.maatta@edukajaani.fi

 

Allekirjoitus

Lohtajan koulun rehtori Pertti Määttä

Organisaatiotieto

Henkilöstöpalvelut