KAJDno-2026-53
Hallintosääntö § 18
Oulun yliopiston Lääketieteen tekniikan ja terveystieteiden tutkimusyksikön väitöskirjatutkija Aino Peltonen pyytää tutkimuslupaa Kajaanin lukiossa tehtävää aineistonkeruuta varten. Tutkimus käsittelee digimedian käytön vaikutuksia nuorten hyvinvointiin ja elämään. Tutkimuksen tarkoituksena on kääntää, kulttuurillisesti mukauttaa ja arvioida Digimedian käytön vaikutukset -mittari (the Digital Media Use Effects Scales) 15–20-vuotiailla nuorilla Suomessa, sekä tarkastella taustatekijöiden, digimedian käyttötapojen sekä hyvinvointimuuttujien yhteyksiä mittarilla saatuihin pisteisiin.
Tutkimuksen tavoitteena on saada käyttöön Suomen kontekstissa testattu mittari, jonka avulla voidaan tulevaisuudessa tunnistaa digimedian käytön vaikutuksia nuorten hyvinvointiin ja arkeen sekä arvioida digihyvinvointia. Tutkimuksen kohteena ovat 15-20-vuotiaat nuoret ja tutkimukseen vastataan nimettömänä. Tutkimukseen osallistuminen on vapaaehtoista ja tutkimukseen osallistumisen voi keskeyttää milloin tahansa tutkimuksen aikana.
Tutkimuksen toteuttaa Oulun yliopisto. Tutkimuksen rekisterinpitäjä on Oulun yliopisto, joka vastaa tutkimuksen yhteydessä tapahtuvan henkilötietojen käsittelyn lainmukaisuudesta. Tutkimusta varten on laadittu tietosuojaseloste ja se on luettavissa kyselyn yhteydessä. Sähköisessä muodossa olevat kyselyvastaukset säilytetään Oulun yliopiston palvelimella, joka on suojattu käyttäjätunnuksin ja salasanoin.
Myönnän Aino Peltoselle tutkimusluvan väitöskirjatyöhön liittyvään digimedian käytön vaikutuksia nuorten hyvinvointiin ja elämään tarkastelevaan tutkimukseen.
Lisätietoja asiasta antaa lukiokoulutuksen tulosalueen johtaja Kaisa Polvinen, p. 044 710 1204, sähköposti muodossa etunimi.sukunimi@kajaaninlukio.fi