Työllisyys- ja kansainvälisyysjaosto, kokous 17.12.2025

Esityslista on tarkastettu

§ 32 Valtuustoaloite: Vammaisten ja osatyökykyisten työllisyyden ja työelämäosallisuuden kehittäminen Kajaanissa

KAJDno-2024-1842

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Tuija Aarnio, Hallintojohtaja, tuija.aarnio@kajaani.fi

Kuvaus

Pöytäkirjaan merkittiin varavaltuutettu Petja Korkkosen (vas.) esittämä sekä muun Kajaanin Vasemmiston valtuustoryhmän kannattama seuraavan sisältöinen valtuustoaloite:

"Vammaisten ja osatyökykyisten työllisyyden ja työelämäosallisuuden kehittäminen Kajaanissa

Kainuussa on pitkään tunnistettu työllisyyteen ja väestönkehitykseen liittyviä haasteita, kuten ikääntyvä väestö ja osaavan työvoiman puute. Samalla monet ryhmät, kuten vammaiset ja osatyökykyiset, jäävät usein työelämän ulkopuolelle. Tämä ryhmä edustaa merkittävää mutta alihyödynnettyä työvoimapotentiaalia, jonka tehokkaampi hyödyntäminen voisi edistää alueen elinvoimaa ja yhdenvertaisuutta.

Vammaisten ja osatyökykyisten työllisyysaste on Suomessa huomattavasti alhaisempi kuin muilla väestöryhmillä. Esteenä ovat usein esteettömyysongelmat, asenteelliset ennakkoluulot, puutteelliset tukipalvelut ja riittämättömät työn räätälöintimahdollisuudet. Osatyökykyiset voivat kuitenkin osallistua työelämään, jos työolosuhteet ja tehtävät mukautetaan heidän tarpeisiinsa.

Työllisyydenhoidon siirtyessä kuntien vastuulle Kajaanilla on nyt mahdollisuus kehittää paikallisesti kohdennettuja ratkaisuja, jotka tukevat vammaisten ja osatyökykyisten työllistymistä. Näin voidaan edistää paitsi yksilöiden hyvinvointia myös alueen taloudellista kestävyyttä.

Esitämme, että: ​​​​Kajaanin kaupunki laatii kehittämisstrategian ja -ohjelman vammaisten ja osatyökykyisten työllisyyden ja työelämäosallisuuden edistämiseksi. Strategian tulee olla osa Kajaanin työllisyyspalvelujen laajempaa toimintasuunnitelmaa, ja se tulee laatia yhteistyössä vammaisjärjestöjen, työnantajien, koulutusorganisaatioiden ja muiden sidosryhmien kanssa.

Tavoitteena on, että Kajaani toimii edelläkävijänä yhdenvertaisten työmarkkinoiden rakentamisessa ja luo inklusiivista työllisyyspolitiikkaa, joka huomioi niin työnantajien kuin työnhakijoiden tarpeet.

Kajaanissa 10.12.2024
Vasemmistoliiton valtuustoryhmä"

Päätösehdotus

Valtuustoaloite lähetetään kaupungin hallintosäännön 119 §:n mukaisesti kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.

Päätös

Valtuustoaloite lähetettiin kaupungin hallintosäännön 119 §:n mukaisesti kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.

Valmistelija

  • Milla Tikkanen, Työllisyys- ja kansainvälisyyspäällikkö, milla.tikkanen@kajaani.fi

Kuvaus

Kajaanin kaupungin työllisyys- ja kansainvälisyyspalvelut kiittävät Vasemmistoliiton valtuustoryhmää aloitteesta, joka koskee vammaisten ja osatyökykyisten työllistymisen edistämistä Kajaanissa. TE- uudistuksen myötä työvoimapalvelujen järjestämisvastuu on siirtynyt kunnille vuoden 2025 alusta lukien, ja palveluista on tullut lakisääteinen osa kuntien peruspalveluja. Liitteessä olevassa vastineessa avataan työllisyyspalveluiden roolia ja lakisääteisiä tehtäviä sekä hyvinvointialueen roolia ja lakisääteisiä tehtäviä kyseisen kohderyhmän työelämäosallisuuden edistämisessä. 

Kaupungin työllisyys- ja kansainvälisyysjaosto esittää seuraavat jatkotoimet valtuusaloitteeseen liittyen :

  1. Yhteistyötä hyvinvointialueen, vammaisjärjestöjen, koulutusorganisaatioiden ja työnantajien kanssa vahvistetaan, erityisesti palveluketjujen ja työkyvyn tuen parantamiseksi työnhakija-asiakkaiden kohdalta. Nimetään erillinen yhteistyöryhmä, jonka koordinointivastuussa on Kajaanin kaupungin TYM-verkostopäällikkö. Työryhmän nimeäminen esitetään kaupunginhallituksen tehtäväksi.
  2. Kuntalisän vaikuttavuutta arvioidaan vuoden 2026 aikana erityistä tukea tarvitsevien työnhakijoiden näkökulmasta, ja mahdollisia kehitystoimia tarkastellaan. Kuntalisän suuruutta tai kestoa voidaan tarkastella, mikäli sellaiseen koetaan tarvetta.
  3. Työnantajaviestintää lisätään, jotta esteettömät ja räätälöidyt työllistymismahdollisuudet tulevat paremmin esiin ja esimerkiksi työolosuhteiden järjestelytukea haettaisiin Kajaanin kaupungin työllisyys- ja kansainvälisyyspalveluilta paremmin.

 

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Milla Tikkanen, Työllisyys- ja kansainvälisyyspäällikkö, milla.tikkanen@kajaani.fi

Työllisyys- ja kansainvälisyysjaosto esittää kaupunginhallitukselle, että kaupunginhallitus antaa kaupunginvaltuustolle valtuustoaloitteeseen oheisen liitteen ja esittelytekstin mukaisen vastauksen ja esittää, että valtuusto toteaa aloitteen loppuun käsitellyksi.