KAJDno-2025-390
Hankintapäätöksen tekee tulosyksikönpäällikkö, kun hankinnan kokonaisarvo on enintään 100 000 € (Kajaanin kaupungin hallintosääntö 69 a§)
Kajaanin kaupungilla on käytössä Trimble Locus -paikkatietojärjestelmä. Järjestelmää kehitetään jatkuvasti, minkä takia kaupungilla on toistuvasti tarve kouluttaa henkilöstöä ja tehostaa järjestelmän eri osien toimivuutta. Tämän takia on tarpeen solmia järjestelmätoimittajan kanssa pidempiaikainen konsultointisopimus.
Kajaanin kaupunki on tehnyt vuodelle 2025 palvelusopimuksen konsultointipalvelujen ostamiseksi yhteensä korkeintaan 80 tunnin edestä. Palveluja on ostettu tarpeen mukaan. Loppuvuodesta on tarpeen hankkia DVV:n muutostietopalvelun käyttöönoton takia konsultointipalveluja maksimissaan n. 30 tunnin edestä. Alkuperäisen sopimuksen tunnit eivät tähän enää riitä ja sen takia on tarpeen solmiä erillinen sopimus, joka kattaa edellä mainitun palvelun käyttöönoton työt.
Tarjouksen sisältämän konsultoinnin yhteishinta on maksimissaan 5400 euroa. Veloitus perustuu tuntihintaan 180,00 €/h (alv 0%) ja siten toteuneisiin kustannuksiin vaikuttaa Kajaanin kaupungin todellinen konsultoinnin.
Päätän, että Kajaanin kaupunki solmii Trimble Locus -järjestelmän kaytön tuen ja tehostamisen palvelusopimuksen Trimble Finland Oy (y-tunnus: 0196634-1). Sopimus sisältää 30 tuntia konsultointia.
Lisätietoja asiasta antaa kaupungingeodeetti Jari Säkkinen, puh. 044 4214 112 tai sähköposti muodossa etunimi.sukunimi@kajaani.fi