KAJDno-2024-1609
Hallintosääntö § 42
Kajaanin kaupungin hallinnon suunnittellijan vakituinen tehtävä oli haettavana 5.-23.5.2025. Kelpoisuusvaatimuksena tehtävään oli soveltuva korkeakoulututkinto ja kokemus julkisten organisaatioiden hallinnollisista tehtävistä.
Tehtävään tuli yhteensä 36 hakemusta, joista kelpoisuuden täyttäviä hakijoita oli 32. Hakijoista haastateltiin 6 hakijaa ajalla 3.-6.6.2025..
Suoritetun ansiovertailun ja haastattelujen sekä kokonaisarvionnin perusteella pätevin ja soveltuvin hallinnon suunnittelijan tehtävään on tradenomi (YAMK) *********.
********* aloittaa tehtävässä 25.8.2025.
Lisätietoja asiasta antaa hallintojohtaja, kaupunginlakimies Paula Halonen, puh. 040 198 5857, sähköposti muodossa: etunimi.sukunimi@kajaani.fi.
Hallinnon suunnittelijan tehtävään valitaan tradenomi (YAMK) *********. 1 varasijalle valitaan hallintotieteiden maisteri ********* ja 2. varasijalle tradenomi (YAMK) *********.
Perustelut:
Suoritetun ansiovertailun ja haastattelujen sekä kokonaisarvioinnin perusteella pätevin ja soveltuvin hallinnon suunnittelijan tehtävään on *********. ********* on vahva ja pitkä sekä monipuolinen työkokemus kunta-alalta ja nimenomaan hallinnollisista tehtävistä. Lisäksi ********* on vahva kokemus vaalitehtävistä keskusvaalilautakunnan sihteerin ja vaalityöntekijän tehtävien kautta. ********* on lisäksi kokemusta ainakin kahden erilaisen asian- ja kokoushallinnan järjestelmän käytöstä sekä kyseisten järjestelmien pääkäyttäjyydestä.
********* aloittaa hallinnon suunnittelijan tehtävässä 25.8.2025.
Tehtävän täytössä käytetään kuuden (6) kuukauden koeaikaa.