KAJDno-2024-1850
Osallisuus- ja hyvinvointijaoston delegointipäätös 7 § 11.11.2021
Tapahtuma tukee kaupunkistrategian toteuttamista sekä lisää myönteistä kuvaa Kajaanista vilkkaana monipuolisten liikuntatapahtumien paikkakuntana. Tapahtuma vahvistaa kuntalaisten hyvinvointia ja edistää lasten ja nuorten liikkumista. Arvioinnin tukena on käytetty tapahtuma-avustusten arviointiperusteita. Arviointiperusteet löytyvät verkkosivuilta: www.kajaani.fi/tapahtuma-avustukset.
Otanmäki kyläyhdisty ry hakee tapahtuma-avustusta 2.8.2025 klo 13-16 järjestettävälle Uimakauden päättäjäiset -tapahtumalle. Tapahtuman ohjelma sisältää yhteistyössä Otanmäen-Vuolijoen Seuraunionin kanssa järjestettävät lasten yleisurheilukilpailut (lajeina pituushyppy, juoksu ja pallonheitto eri ikäsarjoissa, kaikille osallistujille palkinto). Lisäksi ohjelmassa on vilttikirppis, pika-arpajaiset, sekä maksuton uinti alle 18-vuotiaille klo 12-16, kyläyhdistyksen pomppulinna lapsille klo 13-16, sekä musiikkiohjelmaa ja leikkimielisiä kisoja kaiken ikäisille. Tapahtuma on tarkoitettu kaikenikäisille otanmäkeläisille, kajaanilaisille, kainuulaisille ja matkailijoille. Tapahtuma on avoin, pääsymaksuton, esteetön, päihteetön, perinteitä kunnioittava, hyväntuulinen, liikunnallinen ja monikulttuurinen. Ohjelma on helposti lähestyttävä ja arkiliikuntaan matalalla kynnyksellä innostava ja kannustava. Tapahtumassa halutaan kannustaa erityisesti lapsia ja nuoria liikkumaan. Päivän ohjelma sopii perheille ja kaiken ikäisille. Osallistuminen onnistuu rajallisellakin toimintakyvyllä tai kielitaidolla. Tapahtumasta tiedotetaan myös englannin kielellä, jotta tapahtuma tavoittaisi myös esimerkiksi maahan muuttaneet.
Tapahtumaan odotettu osallistujamäärä on 150 henkilöä. Tapahtuman kokonaisbudjetti on 1200 euroa. Tapahtuman järjestäjä hakee tapahtuma-avustusta 800 euroa tapahtuman järjestämiskuluja, tiedotusta ja ohjelmansuorittajien kulukorvauksia varten.
Lisätietoja asiasta antaa vs. hyvinvointikoordinaattori Vanamo Vilokkinen, sähköposti muodossa etunimi.sukunimi@kajaani.fi
Myönnän tapahtuma-avustusta Otanmäki kyläyhdistys ry:lle 2.8.2025 järjestettävään Uimalakauden päättäjäiset -tapahtumaan 200 euroa. Tapahtuma-avustus maksetaan järjestölle osallisuus- ja hyvinvointijaoston liikuntatapahtumille varatuista varoista. Tapahtuma-avustusta ei ole tarkoitettu ilmaisten maauimalakäyntien kustantamiseen.