Lupa- ja valvontalautakunta, kokous 25.6.2025

Esityslista on tarkastettu

§ 5 Lausunto YVA-menettelyn soveltamisesta yksittäistapauksessa / Savonrata Iisalmi-Kontiomäki

KAJDno-2025-1110

Valmistelija

  • Tarja Laatikainen, Ympäristönsuojelutarkastaja, tarja.laatikainen@kajaani.fi

Kuvaus

Kainuun ELY-keskus on pyytänyt Kajaanin kaupungin ympäristönsuojeluviranomaisen lausuntoa YVA-menettelyn soveltamisesta yksittäistapauksessa liittyen Väyläviraston suunnittelemaan Iisalmi-Kontiomäki-rataosuuden kapasiteetin parantamishankkeeseen. Lausunto on pyydetty toimittamaan 30.6.2025 mennessä. Lausuntopyynnön diaarinumero on KAIELY/35/2025.

Väylävirasto suunnittelee Savonradan kehittämistoimia ratavälille Iisalmi-Kontiomäki tavoitteenaan parantaa raideliikenteen liikennöitävyyttä ja turvallisuutta sekä lisätä ratakapasiteettia. Väylävirasto pyytää ELY-keskukselta päätöstä ympäristövaikutusten arviointimenettelyn soveltamistarpeesta.

Hankealue sijoittuu Pohjois-Savoon ja Kainuuseen, Iisalmen, Vieremän ja Kajaanin kuntiin. Suunnittelu kohdistuu rataosuudelle Iisalmi-Kontiomäki, joka on 108 kilometriä pitkä sähköistetty, yksiraiteinen päärata. Suurin sallittu nopeus henkilöliikenteelle on 140 km/h ja akselipaino 225 kN. Nykyisellään rataosan suurin ongelma on pitkät kohtaamispaikkavälit ja linjasuojastuksen puute, mikä asettaa rajoituksia ratakapasiteetille ja aiheuttaa suuria kerrannaisvaikutuksia esimerkiksi häiriötilanteissa. Erityisesti Iisalmen ja Sukevan välinen 38 kilometrin etäisyys asettaa rajoitteita aikataulusuunnittelulle, liikennöinnille ja kunnossapitorakojen löytymiselle. Traficomin vuonna 2022 laatiman valtakunnallisen liikenne-ennusteen mukaan rataosan tavaraliikenteen ennustetaan kasvavan kumpaankin suuntaan.

Rataosuudelle suunnitellaan kolmea uutta kohtauspaikkaa, jotka sijoittuisivat Kauppilanmäelle, Rasimäelle sekä Kuluntalahteen. Uusilla kohtauspaikoilla mahdollistetaan rataosalle parempi läpäisykyky ja liikenteen sujuvuus sekä turvataan tavaraliikenteen toimintaedellytykset liikenteen kasvaessa ennustetusti.

Ympäristöministeriö on 26.5.2025 määrännyt päätöksellään Kainuun ELY-keskuksen toimimaan hankkeen yhteysviranomaisena. ELY-keskuksen päätöksellä YVA-menettelyä sovelletaan yksittäistapauksessa hankkeeseen, mikäli hanke tai sen muutos todennäköisesti aiheuttavat YVA-lain (252/2017) liitteen 1 hankeluettelon hankkeiden vaikutuksiin rinnastettavia merkittäviä ympäristövaikutuksia (YVA-laki § 3.2). Päätöstä tehtäessä otetaan huomioon hankkeen ominaisuudet, sijainti ja vaikutusten luonne YVA-lain liitteessä 2 esitetyn mukaisesti. YVA-lain 13 §:n mukaisesti ennen ympäristövaikutusten arviointimenettelyn soveltamista koskevan päätöksen tekemistä, on arviointimenettelyn tarpeesta kuultava asianomaisia viranomaisia.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Jussi Heikkinen, Tekninen johtaja, jussi.heikkinen@kajaani.fi

Lausunto

Kajaanin kaupungin ympäristönsuojeluviranomaisena toimiva lupa- ja valvontalautakunta näkee, että YVA-menettelyn soveltaminen yksittäistapauksena ei ole tarpeen Väyläviraston esityksen mukaisessa parantamishankkeessa.

Hankkeessa parannettavien kolmen kohtaamispaikan ratapituus on kokonaisuudessaan lyhyt (noin 4,5 km) jolloin rakentamis- ja ratasuunnitelmaa varten laadittavat ympäristöselvitykset antavat pääosin riittävät tiedot ympäristövaikutuksista päätöksentekoa varten.

Lupa- ja valvontalautakunta näkee kuitenkin tarpeellisiksi lausua Kajaanin kaupungin alueelle sijoittuvien Kuluntalahden ja Rasinmäen kohtauspaikkojen osalta Väyläviraston esityksestä seuraavaa:

Lautakunta toteaa, että hankkeella on Kuluntalahden kohtauspaikan kohdalla alustavasti tunnistettu olevan erityisesti rakentamisen aikaisia vaikutuksia muun muassa Matinmäen-Mustikkamäen 1E-luokan pohjavesialueeseen, Kuluntajärven Natura-verkoston SPA-alueen linnustoon sekä ihmisiin kohdistuvia melu-, tärinä- ja ilmanlaadun vaikutuksia. Kuluntalahden kohtauspaikan osalta tarkempi ympäristövaikutusten selvitys sekä vaikutusten lieventämis- ja ehkäisytoimien tunnistaminen on näin ollen tarpeen.

Rasinmäen kohtauspaikan läheisyydessä ei ole asutusta, johon hankkeella olisi vaikutuksia. Kohtauspaikan läheisyydessä on kuitenkin lähimmillään 400 metrin etäisyydellä Varissuon Natura-verkoston SPA-alue, jonka suojeluperusteena on alueella esiintyvä pesimälinnusto. Ilmoituksessa linnuston todetaan olevan muuttolintuja, jolloin hankkeen kohdistamat kielteiset vaikutukset esityksen mukaan arvioidaan voitavan ehkäistä rakentamisen aikarajoitteella.

Lautakunta näin ollen edellyttääkin, että molempien Kajaanin kaupungin alueelle sijoittuvien kohtauspaikkojen läheisyyteen sijoittuvien Natura-alueiden osalta hankkeessa tulee tehdä vähintäänkin Natura-arvioinnin tarveharkinta.   

Kajaanin kaupungin ympäristönsuojeluviranomaisena lupa- ja valvontalautakunta pyytää lisäksi tulla kuulluksi ratasuunnitelman laadinnassa ratalain (110/2007) mukaisesti, jotta kaupunki voi ottaa kantaa hankkeen selvitysten riittävyydestä.

Lopuksi lautakunta huomauttaa, että Kivikankaan I tuulivoimapuiston osayleiskaava on tullut vireille 26.5.2021, ja sen kaavaluonnos päivitettyine aluerajauksineen on nähtävillä Kajaanin kaupungin verkkosivulla (https://www.kajaani.fi/kivikankaan-tuulivoimapuiston-osayleiskaava).