Sivistyslautakunta, kokous 25.3.2026

Esityslista on tarkastettu

§ 54 Kuntalaisaloite: Kajaanin kaupungin nuorisovaltuuston aloite yhteisöohjaajien virkojen perustamisesta toisen asteen oppilaitoksiin

KAJDno-2025-1758

Valmistelija

  • Mari Selin, Sivistysjohtaja, mari.selin@kajaani.fi

Kuvaus

Kajaanin kaupungin nuorisovaltuusto on jättänyt aloitteen yhteisöohjaajien virkojen perustamisesta toisen asteen oppilaitoksiin 2.11.2025. Kajaanin kaupungin Vihreä valtuustoryhmä on jättänyt 9.12.2025 valtuustoaloitteen yhteisöohjaajien tehtävien jatkamisesta. Aloitteessa esitetään, että Kajaanin toisen asteen oppilaitoksiin perustetaan yhteisöohjaajan toimia, joihin Kajaanin kaupunki osoittaa rahoituksen budjetistaan ja näin osallistuu nuorten hyvinvoinnin edistämiseen.

Hallintosäännön 119 §:n mukaan valtuustoryhmillä ja valtuutetuilla on oikeus tehdä kirjallisia aloitteita kaupungin toimintaa ja hallintoa koskevissa asioissa. Hallintosäännön 149 §:n mukaan kaupungin asukkailla on oikeus tehdä aloitteita kaupungin toimintaa koskevissa asioissa. Nuorisovaltuuston aloite rinnastuu Kajaanissa kuntalaisaloitteeseen ja se käsitellään kuntalaisaloitteena.

Kaupunginhallitus on antanut talousarvion valmistelua koskevan ohjeen kokouksessaan 20.5.2025 (§ 124). Liikelaitokset ovat laatineet talousarvionsa vuodelle 2026 jo elokuussa 2025. Kajaanin lukion talousarvioon ei ole varattu rahoitusta yhteisöohjaajan tehtävään.

Kajaanin lukiossa on toiminut yhteisöohjaaja vuosina 2023-2025 Opetushallituksen ja Opetus- ja kulttuuriministeriön hankerahalla sekä syyslukukauden 2025 Kajaanin koulutusliikelaitoksen kehittämisrahaston rahoituksella. Hankkeissa tavoitteena ja yhteisöohjaajan tehtävänä on ollut kehittää oppilaitoksen yhteisöllistä opiskeluhuoltoa niin, että hankkeissa kehitetyt toimintatavat jäävät osaksi toisen asteen arkea hankkeiden päätyttyä.

Oppilas- ja opiskelijahuoltolaissa (1287/2013) säädetään oppilaitosten opiskeluhuollosta. Laissa opiskeluhuolto jakautuu yhteisölliseen ja yksilökohtaiseen opiskeluhuoltoon. Yhteisöllisellä opiskeluhuollolla tarkoitetaan koulun toimintakulttuuria ja toimia, joilla koko oppilaitosyhteisö edistää opiskelijoiden hyvinvointia. Kaikkien oppilaitoksessa opiskelijoiden kanssa työskentelevien sekä opiskeluhuoltopalveluista vastaavien viranomaisten ja työntekijöiden on tehtävissään edistettävä opiskelijoiden ja oppilaitosyhteisön hyvinvointia sekä kotien ja oppilaitoksen välistä yhteistyötä. Oppilaitoksen henkilökunnalla on ensisijainen vastuu oppilaitosyhteisön hyvinvoinnista. Yksilökohtaisella opiskeluhuollolla taas tarkoitetaan yksittäiselle opiskelijalle annettavia opiskeluterveydenhuollon, kuraattorin ja psykologin palveluita ja näiden järjestäminen on hyvinvointialueen vastuulla.

Kajaanin lukiossa on kehitetty pitkäjänteisesti oppilaitoksen toimintakulttuuria ja opiskelijoiden hyvinvointia panostamalla muun muassa ryhmänohjaukseen ja opiskelijoiden ryhmäytymiseen. Opiskelijoiden ryhmäytymistä on tuettu erilaisilla ryhmäytymistunneilla ja opetusryhmien suunnittelulla. Lukiossa on toiminut jo pitkään opiskelijakunta ja tutorit, joiden ohjaamiseen on varattu henkilöstön työaikaresurssia.  Lukiossa on myös aktiivinen opiskeluhuoltoryhmä, joka järjestää tapahtumia ja tilaisuuksia yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa.

Vihreän valtuustoryhmän ja nuorisovaltuuston aloitteet yhteisöohjaajien palkkaamisesta toisen asteen oppilaitoksiin on asiana hyvä ja toisen asteen oppilaitokset Kajaanissa ovatkin toteuttaneet näitä toimia aikaisemmin hankkeiden ja niiden tuomien lisärahoituksen turvin. Kuitenkin hankkeissa on ollut tarkoituksena kehittää oppilaitosten toimintaa niin, että hyvät käytännöt jäävät elämään arjessa hankkeen päätyttyä. Koska hankerahoitus on päättynyt ja yhteisöohjaajien palkkaamiseen ei ole varattu määrärahoja vuodelle 2026, nyt on aika toteuttaa hankkeiden kehitystyön tulosta olemassa olevien rakenteiden ja resurssien kautta. Toisen asteen oppilaitokset varautuvat opiskelijamäärän vähenemiseen ja rahoituksen laskuun tulevina vuosina ja tästä tilanteessa uusien pysyvien tehtävien perustaminen ei ole Kajaanin kaupungin talouden sopeuttamissuunnitelman (2023-2026) mukaista.

Ammatilliseen koulutukseen kohdentui vuodelle 2025 120 milj. euron leikkaukset, joista Kainuun ammattiopistolle kohdentui leikkausta n. 1,5 milj. euroa. Lisäksi vuoden 2026 alusta on siirry uuteen rahoitusmalliin, jossa keskeistä on toiminnan vaikuttavuus (jatko-opinnot ja työllistyminen).

Kainuun ammattiopisto on ollut myös mukana aiemmin mainitussa yhteisöllisen opiskeluhuollon hankkeessa yhdessä Kajaanin lukion kanssa. Hankkeissa tavoitteena oli kehittää toimintamalli oppilaitoksen yhteisölliseen opiskeluhuoltoon niin, että hankkeissa kehitetyt toimintatavat jäävät osaksi toisen asteen arkea hankkeen jälkeen.

Opiskelijoiden yhteisöllisyyttä, hyvinvointia sekä opiskelun tukea on KAO:ssa edistetty resursoimalla oppimisen tueksi ammatinohjaajia ja ohjaajia. Lisäksi osana oppimisen tuen uudistusta on perustettu uusia kokoaikaisia erityisopettajan virkoja. Myös KAO:lla toimii opiskelijakunta ja aktiiviset tuutorit, joiden ohjaamiseen on kohdennettu opettajien työaikaresurssia. 

Lisäksi eri hankkeilla tuetaan opiskelijoiden hyvinvointia, yhteisöön kiinnittymistä ja mielekästä vapaa-ajantoimintaa kuten TUDU-hanke ja uusi alkava Luonnostaa harrastava opiskelija- hanke. KAO:ssa tehdään myös yhteistyötä alueen eri toimijoiden kanssa, kuten Mieli kahvilatoiminta MIELI ry:n kanssa. Asuntolassa asuville nuorille on tarjolla asuntolaohjaajien ohjausta ja tukea.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Mari Selin, Sivistysjohtaja, mari.selin@kajaani.fi

Sivistyslautakunta antaa kuntalaisaloitteen tekijälle esittelytekstin mukaisen vastauksen ja päättää, että kuntalaisaloite on loppuun käsitelty.