Patrosentien asemakaavan muutos ja sitova tonttijako
YHTEYSHENKILÖ
Asemakaava-arkkitehti Ulla-Maija Oikarinen 040 3543089, ulla-maija.oikarinen(at)kajaani.fi
AJANKOHTAISTA
Asemakaavan vireilletulo 22.5.2024, osallistumis- ja arviointisuunnitelma nähtävillä 22.5.2024 alkaen koko kaavaprosessin ajan.
Asemakaavamuutoksen tarkoitus on muuttaa asemakaava niin, että hyödynnettävien jätteiden käsittelyä voidaan laajentaa läheisille liikekäyttöön varatuille tonteille sekä katualueelle.
Patrosentien asemakaavaluonnos pidettiin nähtävillä 19.2.–21.3.2025. Luonnoksesta annttiin 6 lausuntoa ja 50 mielipidettä.
Patrosentien asemakaavaehdotus oli ympäristöteknisen lautakunnan käsittelyssä 23.4.2025. Esitys oli että kaavaehdotus asetetaan nähtäville.
Lautakunnan päätös oli:
"Jäsen Anssi Manninen esitti kaikkien lautakunnan jäsenten kannattamana, että asia palautetaan takaisin valmisteluun kaavan valmistelun jatkamisen edellytysten tutkimiseksi."
Linkki pöytäkirjaan:
https://kajaani.cloudnc.fi/fi-FI/Toimielimet/Ympaumlristoumltekninen_lautakunta/Kokous_2342025/Patrosentien_asemakaavan_muutos_ja_sitov(47542)
Jos haluat sähköpostiisi ajankohtaista tietoa asemakaavan muutoksesta, voit liittyä asemakaavamuutoksen tiedottamisen sähköpostilistalle tästä linkistä:
https://forms.office.com/e/iNApFBR0R0
Kajaanin kaupunki, ympäristötekninen toimiala
PL 133, 87101 Kajaani, käyntiosoite Pohjolankatu 13.