§ 27 Tapahtuma-avustus Otanmäki-Kesäpäivä/ Otanmäki kyläyhdistys ry

Lataa  Kuuntele 

KAJDno-2025-2069

Päätöspäivämäärä

19.5.2026

Päätöksen tekijä

Hyvinvointikoordinaattori

Päätöksen peruste

Osallisuus- ja hyvinvointijaoston delegointipäätös 7 § 11.11.2021 

Tapahtuma tukee kaupunkistrategian toteuttamista ja vahvistaa elinvoimaa sekä yhteisöllisyyttä.  Arvioinnin tukena on käytetty tapahtuma-avustusten arviointiperusteita. Arviointiperusteet löytyvät verkkosivuilta: www.kajaani.fi/tapahtuma-avustukset. 

Tapahtuma-avustus myönnetään vähämerkityksisenä tukena eli ns. de minimis -tukena. Tuen myöntämisessä noudatetaan komission asetusta (EU) 2023/2831, annettu 13. päivänä joulukuuta 2023, Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 107 ja 108 artiklan soveltamisesta vähämerkityksiseen tukeen (Julkaistu EUVL L, 15.12.2023). 

Lisätietoja asiasta antaa aluesihteeri Sirpa Pöppönen sähköposti muodossa etunimi.sukunimi@kajaani.fi

Kuvaus

Asianosainen Otanmäki kyläyhdistys ry

Otanmäki kyläyhdistys ry järjestää 13.6.2026 Otanmäki-kesäpäivän. Tapahtumassa on ohjelmassa mm. uintia, leikkimielisiä kisoja, vilttikirppis, harrastusten ja yhdistysten esittelyä, frisbeegolfia. Esiintyjinä ovat Duo Jukka Tervo & Jonne Kulluvaara, kitara ja laulu sekä iskelmälaulaja Teemu Ahtonen. Otanmäki kyläyhdistys tarjoaa lapsille ilmaisen uinnin. Tapahtuman arvioitu osallistujamäärä on 200. Edellisellä kerralla osallistujia oli 150. Tapahtuma järjestetään usean järjestön yhteistyönä. Toimintaa ja ohjelmaa on tarjolla kaikenikäisille. Tapahtuma on järjestetty aiemmin, ja tänä vuonna uutena ovat musiikkiesitykset. Tapahtuman kokonaisbudjetti on 2000 euroa. Järjestäjä hakee tapahtuma-avustusta 1000 euroa mm. musiikin esittäjien palkkoihin ja matkakorvauksiin.

 

 

 

 

 

 

 

Päätös

Myönnän tapahtuma-avustusta Otanmäki kyläyhdistys ry:lle 13.6.2026 järjestettävään Otanmäki-kesäpäivään 600 euroa. Avustus myönnetään hakemuksessa kuvattuun pääasialliseen käyttötarkoitukseen. Tapahtuma-avustusta ei ole tarkoitettu ilmaisten maauimalakäyntien kustantamiseen.Tapahtuma-avustus maksetaan suoraan järjestäjälle osallisuus- ja hyvinvointijaoston kulttuuritapahtumien tapahtuma-avustuksiin varatuista varoista.  

  • Tapahtuma-avustuksen saajan tulee raportoida avustuksen käytöstä ja tapahtuman vaikuttavuudesta viimeistään 6 kk tapahtuman jälkeen täyttämällä raportointilomake. Raportointilomake löytyy verkkosivuilta: www.kajaani.fi/tapahtuma-avustukset 
  • Tapahtuman tulee käyttää Kajaanin kaupungin logoa (teksti ja vaakuna) kaikissa tapahtumailmoituksissaan (some ja printti) tai mainintaa että Kajaanin kaupunki tukee tapahtumaa. Logon saa tapahtumatuottaja Satu Pyykköseltä. Sähköposti muodossa etunimi.sukunimi@kajaani.fi 
  • Tapahtuma tulee ilmoittaa maksuttomalle tapahtumien Kainuu - tapahtumasivustolle (www.tapahtumienkainuu.fi) 

Allekirjoitus

hyvinvointikoordinaattori Veera Lintula

Organisaatiotieto

Hallintopalvelut