§ 1 Kainuun ammattiopiston ja Kajaanin lukion videovalvontajärjestelmän tallentamien tietojen käsittely ja luovutus

Lataa  Kuuntele 

KAJDno-2026-56

Päätöspäivämäärä

28.1.2026

Päätöksen tekijä

Sivistysjohtaja

Päätöksen peruste

Hallintosääntö § 28

Kuvaus

Kajaanin lukion ja Kainuun ammattiopiston kiinteistön ulkoalueilla sekä yleisissä sisätiloissa on käytössä videovalvontajärjestelmät, jonka päätarkoituksena on työntekijöiden sekä muiden tiloissa oleskelevien henkilökohtaisen turvallisuuden ja toiminnan varmistaminen, omaisuuden suojaaminen sekä turvallisuutta ja omaisuutta vaarantavien tilanteiden ja rikosten ennaltaehkäiseminen ja selvittäminen. 

Videovalvontajärjestelmä tallentaa tunnistettavaa kuvaa, jolloin kyse on henkilötietojen automaattisesta käsittelystä. Kiinteistöjen videovalvontajärjestelmän tallentamien tietojen käsittelyyn ja luovutukseen sovelletaan lähtökohtaisesti tietosuojalakia (5.12.2018/1050) yleislakina ja tietosuoja-asetuksen yleisiä tietosuojaperiaatteita. 

Tallentavan videovalvonnan harjoittaja, Kajaanin lukio ja Kainuun ammattiopisto käsittelevät tarvittaessa henkilötietoja videovalvontajärjestelmän avulla. Tallenteiden käsittelyyn oikeutetut henkilöt tulee rajata ja määritellä. Niissä vuokrakiinteistöissä, missä videovalvontajärjestelmä on kiinteistön muulla omistajalla tai käyttäjällä, tallennetietojen katselusta ja luovutuksesta päättää vuokrakiinteistön videovalvonnan harjoittaja. Tallenteiden käsittelystä ja luovutuksesta päivitetään tietosuojalain ja EU:n tietosuoja-asetuksen periaatteita noudattava tietosuojaseloste. 

Päätös

Päätän videovalvonnan tallennetietojen katseluoikeuden ja niiden luovuttamisen vastuuhenkilöt seuraavasti:

Vuorikatu 2 kiinteistö: Kajaanin lukion rehtori Kaisa Polvinen, apulaisrehtori Saara Kupiainen ja vahtimestari Juha Ollikainen, Kainuun ammattiopiston Palvelu tulosyksikön koulutuspäällikkö Osmo Rimpiläinen. 

Opintie 3, Ketunpolku 1 C, Kirkkoahontie 115 ja Heinisuontie 1 kiinteistöt ja Opintien 2 ja Ketunpolku 4 asuntolakiinteistöt: Kiinteistöjen osalta KAO:n laitosmies Keijo Koistinen, vartija Matti Kokkonen ja KAO:n rehtori Anu Kuosmanen ja rehtorin sijainen Anne Huotari ja lisäksi asuntolatoiminnan osalta KAO: rehtori ja valvontavastuussa reaaliaikaisesti olevat asuntolanohjaajat Tuula Hovirinne, Mauno Hiltunen ja Fatima Selimi.

Nietostie 8, Vantaan kiinteistö: Tiiminvetäjä Markku Suonpää ja opettaja Jaakko Penttinen.

Apajatie 6, Kuusamon asuntolakiinteistö; Kuusamon tulosyksikön koulutuspäällikkö Minna Kettunen ja valvontavastuussa reaaliaikaisesti oleva asuntolanohjaaja Olavi Sääskilahti.

Vuokatin oppilaitoskiinteistössä ja asuntolakiinteistössä videovalvonnan tallennetietojen katseluoikeuden ja niiden luovuttamisen vastuuhenkilöt ovat Vuokatin Säätiö ry:n nimeämät henkilöt ja Kajaanin Ketunpolku 4 kiinteistössä KAMK:n nimeämät henkilöt.

Videovalvontajärjestelmän tallenteiden katsomisen perusteluna ovat:
- oppilaan, henkilökunnan tai muun tiloissa liikkuvan henkilön turvallisuuden varmistaminen;
- rikos tai häiriötilanteen selvittäminen;
- omaisuuden tai tilojen suojaaminen.

Tallenteita luovutetaan poliisille tai muulle toimivaltaiselle viranomaiselle.

Organisaatiotieto

Koulutusliikelaitos