KAJDno-2024-1604
Hallintosääntö 42 §
Kajaanin kaupungin koulutusliikelaitoksessa Kainuun ammattiopistossa Kuusamon toimipaikassa on ollut haettavana vakituinen rakennusalan opettajan tehtävät 7.1.2026 alkaen tai sopimuksen mukaan. Hakuilmoitus on julkaistu Kajaanin kaupungin kotisivuilla ja sisäverkossa, Kuntarekryssä ja Työmarkkinatorilla 2.-16.12.2025.
Tehtävää haki määräaikaan mennessä yhdeksän hakijaa, joista kelpoisuusehdot täyttäviä oli kolme hakijaa. Kelpoisista haastateltiin kaksi hakijaa. Yksi hakija perui hakemuksen.
Koulutuspäällikkö Minna Kettunen esittää, että ansiovertailun, koulutuksen ja työkokemuksen perusteella tehtävään valitaan Ronkainen Joonas, insinööri AMK.
Kajaanin kaupungin koulutusliikelaitokseen Kainuun ammattiopistoon Kuusamon toimipaikkaan valitaan vakituiseen virkasuhteiseen rakennusalan lehtorin tehtävään Ronkainen Joonas, insinööri AMK. Perustelut mainittu yllä. Tehtävät alkaa 7.1.2026 alkaen tai sovitun mukaan.
Lain 504/2002 mukaista rikosrekisteriote ja tulosta huumausainetestistä ei tarvitse esittää. Valittu on saman työnantajan palveluksessa. Todistus terveydentilasta on esitettävä 30 päivän kuluessa valintapäätöksen saannista.
Lisätietoja antaa koulutuspäällikkö Minna Kettunen, minna.kettunen@kao.fi, puh. 0401956829.