Kuvaus
Kaupunginhallituksen tulee nimetä kaupungin edustajat eri yhteisöihin ja samalla velvoittaa valitut henkilöt ottamaan hyvissä ajoin ennen kokousta tarvittaessa yhteyttä kaupunginjohtajaan kaupungin kannan muodostamiseksi päätettävänä oleviin asioihin. Kaupunginjohtaja ratkaisee, onko asia syytä viedä kaupunginhallituksen keskusteltavaksi.
Yhtiö- ja vuosikokousedustajien tulee keskustella talousjohtajan kanssa yhtiön tai yhteisöjen taloudellista tilannetta koskevista seikoista.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Jari Tolonen, Kaupunginjohtaja, jari.tolonen@kajaani.fi
Kaupunginhallitus
- nimeää kaupungin edustajat yhteisöihin
- velvoittaa valitut henkilöt ottamaan yhteyttä hyvissä ajoin ennen kokousta tarvittaessa kaupunginjohtajaan kaupungin kannan muodostamiseksi päätettävinä oleviin asioihin
- päättää, että eri yhtiöiden yhtiökokouksissa ja yhteisöjen vuosikokouksissa kaupunkia edustaa hallintojohtaja tai talousjohtaja tai heidän määräämänsä henkilö ja
- antaa kaupungin kokousedustajille ohjeet yhtiö- ja vuosikokouksissa hallitukseen ja tilintarkastajiksi valittavista henkilöistä.