KAJDno-2025-345
Hallintosääntö 28 §/sivistysjohtajan ratkaisuvalta
Kainuun Museo on osallistunut noin 10 vuotta Museoviraston koordinoimaan tallennus- ja kokoelmayhteistyöverkostoon nimeltä TAKO. Museovirasto on irrottautunut verkoston koordinoinnista ja museot ovat perustaneet työn jatkajaksi TAKO-yhdistyksen.
Yhdistyksen jäsenmuseoille on tarjolla koulutusta ja seminaareja sekä erilaisia yhteistyöhankkeita, joille yhdistys hankkii avustuksia. Kainuun Museo katsoo hyötyvänsä yhdistyksen jäsenyydestä ja on pyytänyt lupaa jäseneksi liittymiselle.
Päätän, että Kainuun Museo voi liittyä museoiden yhteistyötä edistävään TAKO ry -yhdistykseen. Kainuun Museo maksaa jäsenmaksun omasta talousarviostaan.
Lisätietoja asiasta antaa museonjohtaja Tapani Lintula, p. 044 7100 450, etunimi.sukunimi@kajaani.fi