Kaupunginvaltuusto, kokous 11.2.2025

Esityslista on tarkastettu

§ 5 Hallinnon ja talouden tarkastuspalvelut vuosille 2021-2024 (2. optiovuoden käyttäminen_2026)

KAJDno-2020-1063

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Taina Juntunen, Hallintosuunnittelija, taina.h.juntunen@kajaani.fi

Kuvaus

Tarkastuslautakunnan tehtävänä on valmistella valtuuston päätettävät hallinnon ja talouden tarkastusta koskevat asiat. Kuntalain 122 §:n mukaan valtuusto valitsee hallinnon ja talouden tarkastamista varten tilintarkastusyhteisön. Yhteisön on määrättävä vastuunalaiseksi tilintarkastajaksi JHT-tilintarkastaja. Kunnan tytäryhteisön tilintarkastajaksi on valittava kunnan tilintarkastusyhteisö, jollei tästä poikkeamiseen ole perusteltua tarkastuksen järjestämiseen liittyvää syytä. 

Kajaanin kaupungin hallinnon- ja talouden tarkastuspalveluiden hankintapäätös on tehty kaupunginvaltuustossa 8.2.2021, § 6, ja palveluntuottajaksi on valittu KPMG Oy. Päätökseen sisältyy mahdollisuus option käyttämisestä (1+1 vuotta). Kukin tytäryhtiö tekee itsenäisen päätöksen tilintarkastajan valinnasta. 

Kajaanin kaupungin voimassa olevan tilintarkastuspalvelusopimuksen mukaan sopimusta voidaan jatkaa tilaajan yksipuolisin päätöksin kahden vuoden optiokaudella entisin sopimusehdoin. Hinnat ovat kiinteitä koko sopimuskauden ajan, eikä niiden muuttaminen ole mahdollista. Kaupunginvaltuusto teki päätöksen 23.4.2024 ensimmäisen optiovuoden käyttämisestä. 

Kaupungin lakisääteisen tilintarkastuksen arvioitu vuosittainen työpanos on nykyisin 65 päivää, ja EU-hankkeiden tarkastamiseen on arvioitu käytettävän keskimäärin kolme työpäivää. Tytäryhtiöiden tarkastukseen on arvioitu käytettävän 55 työpäivää. 

Lisätietoja hankinnoista antaa hankinta-asiantuntija Erja Tuovinen, puh. 044 4214180 tai sähköposti muodossa: etunimi.sukunimi@kajaani.fi.

Päätösehdotus

Esittelijä

Teemu Niva, teemu.niva@lh.kajaani.fi

Tarkastuslautakunta ehdottaa kaupunginvaltuustolle, että Kajaanin kaupungin ja sen liikelaitosten sekä tytäryhtiöiden hallinnon ja talouden tarkastuspalveluista otetaan käyttöön toinen optiovuosi. eli 1.6.2026-31.5.2027

Hankinnan arvo laskettuna koko sopimuskaudelle 1+1 vuoden optiot mukaan lukien on 356 820 euroa.

Päätös

Tilintarkastaja Antti Kääriäinen poistui esteellisenä asian käsittelyn ajaksi. 

Hyväksyi.

Valmistelija

  • Erja Tuovinen, Hankinta-asiantuntija, erja.tuovinen@kajaani.fi
  • Taina Juntunen, Hallintosuunnittelija, taina.h.juntunen@kajaani.fi

Päätösehdotus

Tarkastuslautakunta ehdottaa kaupunginvaltuustolle, että Kajaanin kaupungin ja sen liikelaitosten sekä tytäryhtiöiden hallinnon ja talouden tarkastuspalveluista otetaan käyttöön toinen optiovuosi ajalle 1.6.2026-31.5.2027

Hankinnan arvo laskettuna koko sopimuskaudelle 1+1 vuoden optiot mukaan lukien on 356 820 euroa.