KAJDno-2025-757
Hallintosääntö 42 §
Asianosainen hakijat
Kajaanin perusopetuksessa on ollut haettavana koulunkäynninohjaajan vakinainen tehtävä 4.8.2025 alkaen. Sijoituspaikkana on Vuolijoen koulu, työaika 38,25 h/vko, tehtävään voi sisältyä aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjausta. Hakuilmoitus on julkaistu Kuntarekryssä, Työmarkkinatorilla ja Kajaanin kaupungin verkkosivuilla ajalla 17.4. – 5.5.2025.
Määräaikaan mennessä tehtävään tuli 12 hakemusta, joista yksi hakija perui hakemuksensa. Haastatteluun kutsuttiin viisi hakijaa.
Vuolijoen koulun rehtori Sari Kitusuo-Räsänen esittää, että koulunkäynninohjaajan vakinaiseen tehtävään 4.8.2025 alkaen valitaan ********* koulutuksen, haastattelun ja tehtävään soveltuvan työkokemuksen perusteella.
Vuolijoen koulun koulunkäynninohjaajan vakinaiseen tehtävään 4.8.2025 alkaen valitaan valitaan ********* koulutuksen, haastattelun ja tehtävään soveltuvan työkokemuksen perusteella työajalla 38,25 h/vko.
Valinta on ehdollinen ja vahvistuu, kun valittu on esittänyt 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista nähtäväksi lain (504/2002) mukaisen rikosrekisteriotteen, hyväksytyn lääkärintodistuksen terveydentilastaan sekä todistuksen huumausainetestauksesta. Koeaika on kuusi kuukautta.
Lisätietoja asiasta antaa Vuolijoen koulun rehtori Sari Kitusuo-Räsänen p. 044 7100 233, sari.kitusuo-rasanen@edukajaani.fi