§ 34 Valinta koulunkäynninohjaajan vakinainen tehtävä Kuluntalahden koulu 658373

Lataa  Kuuntele 

KAJDno-2025-538

Päätöspäivämäärä

20.5.2025

Päätöksen tekijä

Perusopetuksen tulosalueen johtaja

Päätöksen peruste

Hallintosääntö 42 §

Kuvaus

Asianosainen hakijat

Kajaanin kaupungin perusopetuksessa on ollut haettavana koulunkäynninohjaajan vakinainen tehtävä 4.8.2025 alkaen. Tehtävässä toimitaan yleisopetuksen ryhmissä vuosiluokilla 1-6, työaikaprosentti on 91,5 %.

Hakuilmoitus on julkaistu Kuntarekryssä, Työmarkkinatorilla ja Kajaanin kaupungin verkkosivuilla ajalla 17.4.-5.5.2025.

Hakuaikana saapui yhteensä 19 hakemusta, joista kelpoisuusehdot täyttäneiden hakijoiden hakemuksia oli yhteensä 14. Työkokemuksen, koulutuksen ja hakemuksen perusteella tehdyn kokonaisarvioinnin pohjalta haastatteluihin kutsuttiin kuusi hakijaa. Haastattelijoina toimivat Kuluntalahden koulun rehtori Ossi Seilonen, Nakertajan koulun rehtori Susanna Möttönen ja Lohtajan koulun rehtori Pertti Määttä.

Haastatteluissa käytettiin ennalta määrättyä kysymysrunkoa, joka oli kaikille haastateltaville sama.

Kuluntalahden koulun rehtori Ossi Seilonen esittää, että koulunkäynninohjaajan vakinaiseen tehtävään valitaan *********kokemuksen, koulutuksen ja haastattelussa esiintyneen soveltuvuuden perusteella.

​​​​​​********* on tehtävään edellytetty muodollinen kelpoisuus. Hakijoista ********* on koulutuksen, aiemman työkokemuksen, hakemuksen ja haastattelun perusteella haettua tehtävää parhaiten vastaava hakija. Valittu henkilö on osoittanut työssään reipasta, yhteisöllistä ja pyyteetöntä otetta erilaisiin koulunkäynninohjaajan ja koulun kehittämistehtäviin, ja hänellä on hyvät yhteistyö- ja vuorovaikutustaidot sekä hän toimii hyvin joustavasti tiiviissä työyhteisössä. Lisäksi valitulla henkilöllä on osaaminen ja kokemusta diabetes-oppilaiden hoidollisista tehtävistä.

Päätös

Kuluntalahden koulun vakinaiseen koulunkäynninohjaajan työsuhteeseen 4.8.2025 alkaen valitaan *********​​ kokemuksen, koulutuksen ja haastattelussa esiintyneen soveltuvuuden perusteella.

Valinta on ehdollinen ja vahvistuu, kun valittu on esittänyt nähtäväksi 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista lain (504/2002) mukaisen rikosrekisteriotteen ja hyväksyttävän lääkärintodistuksen terveydentilastaan. Todistusta huumausainetestistä ei vaadita, koska todistus on esitetty aiemmin ja palvelussuhde katkeaa vain kesän ajaksi. Koeaikaa ei ole.

Lisätietoja asiasta antaa Kuluntalahden koulun rehtori Ossi Seilonen p. 044 7100 771, ossi.seilonen@edukajaani.fi.

 

 

Allekirjoitus

Perusopetuksen tulosalueen johtaja Kalle Komulainen

Organisaatiotieto

Henkilöstöpalvelut