KAJDno-2025-2087
Hallintosääntö 42 §
Asianosainen hakijat
Kajaanin kaupungin perusopetuksessa on ollut haettavana äidinkielen ja kirjallisuuden lehtorin vakinainen virka (1001) 1.8.2026 alkaen. Sijoituspaikkana Kajaanin lyseo. Hakuilmoitus on julkaistu Kuntarekryssä, Kajaanin kaupungin verkkosivuilla ja Työmarkkinatorilla ajalla 23.2.-9.3.2026.
Määräaikaan mennessä virkaan tuli kymmenen hakemusta. Kuudella hakijalla oli vaadittu kelpoisuus. Viisi kelpoisuuden omaavaa hakijaa kututtiin haastatteluun, neljä hakijaa haastateltiin, yksi kutsutuista perui hakemuksensa virkaan.
Kajaanin lyseon rehtori Marko Kuvaja esittää, että virkaan valitaan Sirpa Perttunen. Sirpa Perttunen osoitti haastattelussa omaavansa tehtävässä tarvittavia yhteistyötaitoja ja soveltuvuutta tehtävään. Sirpa Perttusella on pitkä kokemus viranhaltijana Kajaanin kaupungilla ja hän on hoitanut viransijaisuutta kiitettävästi Kajaanin lyseolla lukuvuoden 2025-2026 aikana.
Valitsen Kajaanin lyseon äidinkielen ja kirjallisuuden lehtorin vakinaiseen virkaan nro 1001 1.8.2026 alkaen Sirpa Perttusen. Perustelut mainittu yllä.
Sirpa Perttusella on vakinainen palvelussuhde Kajaanin kaupungilla, joten häneltä ei vaadita lääkärintoditusta eikä rikosrekisteriotetta. Koeaikaa ei ole, koska hän on hoitanut vastaavaa tehtävää lukuvuoden 2025-2026 aikana.
Lisätietoja asiasta antaa Kajaanin lyseon rehtori Marko Kuvaja p. 044 7100 811, marko.kuvaja@edukajaani.fi