§ 3 Päätoiminen tuntiopettaja luokanopetuksessa (5D) Lehtikankaan koulu 712848

Lataa  Kuuntele 

KAJDno-2025-2091

Päätöspäivämäärä

12.5.2026

Päätöksen tekijä

Lehtikankaan koulun rehtori

Päätöksen peruste

Hallintosääntö 42 §

Kuvaus

Asianosainen hakijat

Kajaanin kaupungin perusopetuksessa on ollut haettavana päätoiminen tuntiopettajan määräaikainen virkasuhde ajalle 1.8.2026 – 31.7.2027. Tehtävän sijoituspaikkana on Lehtikankaan koulu. Hakuilmoitus on julkaistu Kuntarekryssä, Kajaanin kaupungin verkkosivuilla ja Työmarkkinatorilla ajalla 1.4. – 15.4.2026.

Määräaikaan mennessä tehtävään tuli 18 hakemusta, joista15 hakijalla oli tehtävään vaadittava kelpoisuus. Haastatteluun kutsuttiin koulutuksen, työkokemuksen ja hakemuksen perusteella 7 hakijaa. Haastattelijoina toimivat Lehtikankaan koulun rehtori Jaakko Vehkaperä ja virka-apulaisrehtori Liisa Halonen. Haastattelussa käytettiin ennalta määrättyä kysymysrunkoa, joka oli kaikille haastateltaville sama.

Koulutuksen, työkokemuksen ja haastattelussa esiin nousseiden seikkojen pohjalta tehdyn kokonaisarvioinnin perustella KM Inka Hatunen on hakijoista tehtävään soveltuvin ja ansioitunein hakija.

Päätös

Koulutuksen, työkokemuksen ja haastatteluissa esiin nousseiden seikkojen perusteella päätoimisen tuntiopettajan määräaikaiseen virkasuhteeseen Lehtikankaan kouluun ajalle 1.8.2026 – 31.7.2027 valitaan KM Inka Hatunen.

Valinta on ehdollinen ja vahvistuu kun valittu on esittänyt 30 päivän kuluessa valintapäätöksen tiedoksisaannista lain (504/2002) mukaisen rikosrekisteriotteen. Koeaika on kuusi kuukautta.

Lisätietoja asiasta antaa Lehtikankaan koulun rehtori Jaakko Vehkaperä p. 044 7147 621 jaakko.vehkapera@edukajaani.fi 

 

Allekirjoitus

Lehtikankaan koulun rehtori Jaakko Vehkaperä

Organisaatiotieto

Henkilöstöpalvelut