KAJDno-2020-1221
Hallintosääntö 69 a §
Kajaanin kaupunki hankkii talous- ja henkilöstöhallinnon palvelut ja keskeiset talous- ja henkilöstöhallinon järjestelmäratkaisut, kokonaishankintana Sarastia Oy:ltä 1.1.2023 alkaen (kaupunginjohtajan viranhaltijapäätös 30.9.2021 § 16). Kajaanin kaupunki omistaa Numera Palvelut Oy:n osakkeen. Sarastia Oy on muuttanut nimensä Numera Palvelut Oy:ksi 1.9.2024 alkaen. Virallisesta nimenvaihdoksesta huolimatta yrityksen taloushallinnon, palkanlaskennan, ohjelmistoratkaisujen ja hr-palveluiden tuotanto jatkuu edelleen Sarastia-brändin alla.
Numera Palvelut Oy on kilpailuttanut uuden taloussuunnittelujärjestelmän. Sarastia tulee tuottamaan järjestelmällä taloussuunnittelupalvelua asiakkailleen. Asiakkaiden käyttöikeus palveluun muodostuu Sarastian kautta. Taloussuunnittelujärjestelmän kilpailutuksen on voittanut Talgraf Oy:n toimittama Accuna taloussuunnittelu. Accuna taloussuunnittelu on moderni taloussuunnittelujärjestelmä, joka on käytössä useilla julkisyhteisöillä Suomessa. Numera Palvelut Oy:ssä on linjattu, että he pyrkivät siirtämään vuoden 2026 aikana kaikki nykyisessä taloussuunnittelujärjestelmä FPM:ssä toimivat kunnat ja yhtiöt Accunan käyttäjiksi ja Numera Palvelut Oy:n tavoitteena on luopua S365 FPM -kannasta vuoden 2026 loppuun mennessä.
Käyttöönoton hinnoittelu Accuna:
Jatkuvan palvelun hinnoittelu Accuna:
Nykyinen taloussuunnittelujärjestelmä FPM:
Lisätietoja asiasta antaa Joni Partanen, sähköposti muodossa etunimi.sukunimi@kajaani.fi
Päätän, että Kajaanin kaupunki vaihtaa taloussuunnittelujärjestelmän palveluntuottajan, Numera Palvelut Oy:n suosituksen mukaisesti FPM-järjestelmästä Accunaan vuoden 2026 aikana siten, että talousarvio 2027 tehdään uuteen järjestelmään.
Hankinnan arvo neljälle (4) vuodelle laskettuna on 109 348 € alv 0 %.
Hankinta toteutetaan talousarviosta kohdasta 29110300 Talouspalvelut.