§ 11 Valinnat koulunkäynninohjaajan määräaikaisiin tehtäviin Kajaanin lyseo 674347

Lataa  Kuuntele 

KAJDno-2025-539

Päätöspäivämäärä

2.9.2025

Päätöksen tekijä

Kajaanin lyseon rehtori

Päätöksen peruste

Hallintosääntö 42 §

Kuvaus

Asianosainen hakijat

Kajaanin perusopetuksessa on ollut haettavana koulunkäynninohjaajan määräaikaiset tehtävät (3). Kaksi tehtävistä, yleisopetus ja valmistava opetus oli haettavana ajalle 1.9.2025-30.5.2026, joustavan perusopetuksen tehtävä ajalle 1.9.-31.12.2025. Sijoituspaikkana Kajaanin lyseo. Työaika kaikissa tehtävissä oli 79,95 %. Hakuilmoitus on julkaistu Kuntarekryssä, Työmarkkinatorilla ja Kajaanin kaupungin verkkosivuilla ajalla 11.8.-25.8.2025.

Määräaikaan mennessä tehtäviin tuli yhteensä 27 hakemusta, joista 17 hakijalla oli tehtävään vaadittava kelpoisuus. Yleisopetuksen tehtävään haastateltiin viisi hakijaa, valmistavan opetuksen ja joustavan perusopetuksen tehtäviin neljä hakijaa. 

 

 

Päätös

Kajaanin lyseon koulunkäynninohjaajan määräaikaisiin tehtäviin valitaan seuraavat henkilöt:

Yleisopetus Santeri Hujanen ajalle 22.9.2025-30.5.2026. Santeri Hujanen osoitti haastattelussa omaavansa tehtävässä tarvittavia yhteistyötaitoja ja soveltuvuutta tehtävään. Santeri Hujanen on hoitanut menestyksellisesti koulunkäynninohjaajan tehtäviä syyslukukauden 2024 aikana Kajaanin lyseolla.

Valmista opetus Eveliina Meriläinen ajalle 15.9.2025-30.5.2026. Eveliina Meriläinen osoitti haastattelussa omaavansa tehtävässä tarvittavia yhteistyötaitoja ja soveltuvuutta tehtävään. Eveliina Meriläinen on hoitanut vastaavaa tehtävää menestyksellisesti edellisen lukuvuoden aikana Kajaanin lyseolla.

Joustava perusopetus Noora Siipola ajalle 8.9.-31.12.2025. Noora Siipola on kelpoinen hakija ja hän osoitti haastattelussa omaavansa tehtävässä tarvittavia yhteistyötaitoja ja soveltuvuutta tehtävään.

Valinta on ehdollinen ja vahvistuu, kun Santeri Hujanen ja Noora Siipola ovat esittäneet 30 päivän kuluessa valintapäätöksen tiedoksisaannista nähtäväksi lain (504/2002) mukaisen rikosrekisteriotteen. Huumausainetestaus vaaditaan kun palvelussuhde kestää yli 6 kuukautta. Eveliina Meriläinen on vakinaisessa palvelussuhteessa Kajaanin kaupungilla, joten rikosrekisteriotetta ja huumausainetestausta ei vaadita. Koeajasta sovitaan työsopimuksella.

Lisätietoja asiasta antaa Kajaanin lyseon rehtori Marko Kuvaja p. 044 7100 811, marko.kuvaja@edukajaani.fi

 

Allekirjoitus

Kajaanin lyseon rehtori Marko Kuvaja

Organisaatiotieto

Henkilöstöpalvelut