§ 6 Suorahankinta Tietosuoja- ja tietoturvakoulutus

Lataa  Kuuntele 

KAJDno-2026-477

Päätöspäivämäärä

16.3.2026

Päätöksen tekijä

Hallintojohtaja

Päätöksen peruste

JulkHankl 40 § 2 mom. 2 

Hallintosääntö 69 a § 

Kuvaus

Menettely:

 

Kajaanin kaupunki hankkii Navicre Oy:ltä Navisec PRO -verkkokoulutuspalvelun, joka sisältää kaupungin keskeisten lakisääteisten velvoitteiden kannalta olennaiset koulutuskokonaisuudet tietosuojasta, tietoturvasta, NIS2-direktiivin vaatimuksista sekä tekoälylukutaidosta (EU AI Act). Palveluun sisältyvät myös roolikohtaiset ja toimialakohtaiset koulutukset kaikille kaupungin palvelualueille, osaamisen lähtötasotesti ja sen vuosittainen mittaaminen, asiakirjatyökalu lukukuittauksineen sekä AD-/SSO-integraatiot käyttäjähallintaan.

Tarjouksen mukainen vuosikustannus on 12 000 € (alv 0 %) sekä valinnainen Navisec Sync -optio 1 200 € (alv 0 %).

 

Päätöksen perustelut: 

 

Navisec PRO on Navicre Oy:n oma ja suljettu verkkokoulutusalusta, jonka sisältämät koulutukset, materiaalipankit ja roolikohtaiset moduulit ovat Navicren tuottamia ja tekijänoikeudellisesti suojattuja. Palvelua ei ole saatavilla muilta toimittajilta, eikä sen koulutussisältöjä tai teknisiä ominaisuuksia (kuten kaksitasoinen tenant-ympäristö, AD/SSO-integraatiot tai Entra ID -synkronointi) voida hankkia muualta ilman, että hankinnan kohde muuttuisi olennaisesti.

Palvelun kokonaisuus — erityisesti suomenkieliset lakivelvoitteisiin kytkeytyvät koulutukset (GDPR, tietoturva, NIS2, AI Act), toimialakohtaiset moduulit sekä automaattisesti päivittyvä sisältö — on markkinoilla ainutlaatuinen. Navicre Oy:llä on yksinoikeus näihin sisältöihin ja koulutusjärjestelmään.

Näin ollen hankinnan kilpailuttaminen ei ole mahdollista, koska vastaavaa tuotetta tai kokonaisuutta ei voida saada toiselta toimittajalta.

 

Kajaanin kaupungin tietosuoja- ja tietoturvakoulutus sopimustoimittajaksi on valittu seuraava toimittaja:

Navicre Oy

Hankinnassa noudatetaan IT2022 ETP sopimusehtoja

Hankinnasta tehdään kirjallinen hankintasopimus valitun toimittajan kanssa. Sopimus allekirjoitetaan hankintapäätöksen saatua lainvoiman.

 

Yritysvaikutusten arviointi:

Valittu toimittaja ei harjoita toimintaansa paikallisesti ja näin ollen hankinnalla ei ole suoranaisia vaikutuksia alueelliseen yritystoimintaan ja työllisyyteen.

 

Lisätietoja antaa: Kari Myöhänen, kari.myohanen@kajaani.fi

Päätös

Tietosuoja- ja tietoturvakoulutus sopimustoimittajaksi valitaan toistaiseksi voimassa olevalle sopimuskaudelle Navicre Oy tarjouksensa mukaisella hinnoittelulla 12 000 €/v alv 0%.

Allekirjoitus

Paula Halonen, hallintojohtaja ja kaupunginlakimies

Organisaatiotieto

Talouspalvelut