Kaupunginhallitus, kokous 18.3.2025

Esityslista on tarkastettu

§ 54 Valtuustoaloite: Terveyttä, säästöjä ja päästövähennyksiä ruokatarjontaa kehittämällä

KAJDno-2024-1843

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Tuija Aarnio, Hallintojohtaja, tuija.aarnio@kajaani.fi

Kuvaus

Pöytäkirjaan merkittiin valtuutettu Karoliina Kuvajan (vihr.) esittämä ja muun Vihreiden valtuustoryhmän kannattama seuraavan sisältöinen valtuustoaloite:

"Terveyttä, säästöjä ja päästövähennyksiä ruokatarjontaa kehittämällä

Suomen kunnat voisivat säästää jopa satojatuhansia euroja vuodessa, mikäli ne puolittaisivat lihan hankinnat julkisissa ruokailuissa, tämä käy ilmi tuoreesta Kasvisruoka kannattaa – Kotimaisilla kasviproteiineilla säästöjä kuntatalouteen -selvityksestä. Esimerkiksi 30 000 asukkaan kunta voisi säästää jopa 240 000 euroa vuodessa puolittamalla lihatuotteiden käytön ja korvaamalla ne kasvisperäisillä proteiineilla.

Selvityksessä tutkittu lihatuotteiden puolittaminen ja korvaaminen kasviperäisillä proteiineilla, esimerkiksi härkäpapusuikaleilla tai herneproteiinilla, tukisi myös vastikään julkistettujen kansallisten ravitsemussuositusten mukaisten ruokailujen toteutumista kunnissa ja pienentäisi ruoan ympäristövaikutuksia.Tuoreissa ravitsemussuosituksissa todetaan, että suomalaisten tulisi syödä kasvipainotteisesti ja lisätä esimerkiksi palkokasvien käyttöä ruokailussaan. Lihan korvaaminen kasviproteiinilla tarjoaa kunnille tilaisuuden tehdä säästöjä samalla kun suositaan kuntalaisten terveyden kannalta kestävämpää ruokaa.

Vihreiden valtuustoryhmä esittää, että Kajaanin kaupunki puolittaa omissa ateriapalveluissaan lihatuotteiden käytön ja korvaa ne kasvisperäisillä proteiineilla. Kasvisproteiinin lisäämisessä pitää huomioida se, että terveydellisistä syistä ruokailijat voivat saada edelleen tarvitsemansa kaltaista ravintoa. Lisäksi Mamsellin henkilökuntaa tulee kouluttaa kasvisproteiinin käyttöön asianmukaisesti.

Kuntatalouden kannalta kestävä ruoka on samalla myös ilmaston ja luonnon kannalta parempaa. Kajaani voi päättää, hankkiiko se kuntalaisille leikkeleitä vai leikkipuistoja.

Kajaanissa 10.12.2024
Vihreiden valtuustoryhmä"

Päätösehdotus

Valtuustoaloite lähetetään kaupungin hallintosäännön 119 §:n mukaisesti kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.

Päätös

Valtuustoaloite lähetettiin kaupungin hallintosäännön 119 §:n mukaisesti kaupunginhallitukselle valmisteltavaksi.

Valmistelija

  • Tuija Vuorinen, Johtaja, tuija.vuorinen@kajaani.fi
  • Mari Selin, Sivistysjohtaja, mari.selin@kajaani.fi
  • Anni Miettunen, Koulutusliikelaitoksen johtaja, anni.miettunen@kao.fi

Kuvaus

Varhaiskasvatuksen, perusopetuksen ja toisen asteen ruokailun järjestämisen perustana on varhaiskasvatusta ja esiopetusta, perusopetusta sekä toisen asteen koulutusta koskeva lainsäädäntö, Opetushallituksen määräykset ja ikäryhmäkohtaiset ruokailusuositukset.

Terveyttä ja iloa ruoasta – varhaiskasvatuksen, Syödään ja opitaan yhdessä -perusopetuksen sekä Hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä ruokailusta- ammatillisiin oppilaitoksiin ja lukioihin ruokailusuositukset ohjaavat opetus- ja kasvatushenkilöstöä sekä ruokapalveluiden henkilöstöä yhteistyössä terveellisen, lasten ja nuorten kasvua tukevan ruokailun järjestämiseen. Ruokailusuositukset ottavat huomioon lasten ja nuorten terveyden ja ravitsemuksen tavoitteiden ja toteutuksen lisäksi myös ympäristökasvatuksen. Kestävää kehitystä edistetään suosimalla muun muassa kotimaisia vihanneksia, juureksia, viljaa, perunaa ja kalaa.

Valtion ravitsemusneuvottelukunta ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitos julkaisivat loppuvuodesta 2024 uudet kansalliset ravitsemussuositukset Kestävää terveyttä ruoasta. Kansallisia suosituksia täydentävät myöhemmin julkaistavat lapsiperheiden ja koulu- ja opiskelijaruokailua ohjaavat suositukset. 

Kajaanin kaupungin päiväkodeissa, kouluissa ja oppilaitoksissa aterioiden ja välipalojen suunnittelua ja tarjontaa ohjaavat voimassa olevat koko väestöä koskevat kansalliset ravitsemussuositukset ja näiden pohjalta laaditut ikäryhmäkohtaiset ruokailusuositukset. Kajaanin perusopetuksessa ja toisen asteen oppilaitoksissa kasvisruoka on tarjolla päivittäin toisena ruokavaihtoehtona. Varhaiskasvatuksessa kasvis- ja vegaanivaihtoehdon saa erikseen tilaamalla.

Aloitteessa mainitun Greenpeacen Kasvisruoka kannattaa – Kotimaisilla kasviproteiineilla säästöä kuntatalouteen – selvityksen lähestymistapa on samansuuntainen uusien ravitsemussuositusten kanssa, mutta ikäryhmäkohtaiset ruokailusuositukset ottavat tarkemmin kantaa ruokavalion laatua parantaviin ohjeisiin.

Kajaanin kaupunki ei lähde puolittamaan omissa ateriapalveluissaan lihatuotteiden käyttöä, vaan kehittää ateriapalveluita ja tuotetarjontaa voimassa olevien ravitsemus- ja ruokailusuositusten ja asiakaspalautteiden pohjalta.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Jari Tolonen, Kaupunginjohtaja, jari.tolonen@kajaani.fi

Kaupunginhallitus antaa esittelytekstin mukaisen vastauksen ja esittää sen kaupunginvaltuustolle hyväksyttäväksi ja asian loppuun käsitellyksi.