Valmistelija
Minna Tuunainen, Kulttuurijohtaja, minna.tuunainen@kajaani.fi
Kuvaus
Kajaanin kaupunki ilmoitti kulttuurin toiminta- ja kohdeavustukset haettaviksi 2.-27.2.2026 klo 12 mennessä. Avustusmalli, ehdot ja kriteerit ovat osallisuus- ja hyvinvointijaoston hyväksymät (17.10.2022 §58, päivitetty 30.11.2023 §75 ja 31.10.2024 §71).
Jaoston hyväksymässä käyttösuunnitelmassa kulttuurin toiminta- ja kohdeavustuksiin on varattu yhteensä 26 000 euroa.
Järjestö voi hakea toiminta-avustusta siltä osa-alueelta, joka järjestön säännöissä on määritelty järjestön päätehtäväksi. Toiminta-avustushakemukset on arvioitu osallisuus- ja hyvinvointijaoston hyväksymien arviointikriteerien ja niiden pistetaulukon mukaisesti. Arviointiperusteiden kategoriat ovat: 1) toiminnan laajuus ja laatu), 2) toiminnan vaikuttavuus, 3) kehittäminen ja yhteistyö, 4) toiminnan rahoitus ja avustuksen tarve, 5) kaupunkistrategia ja elinvoima sekä 6) hyvinvoinnin ja osallisuuden edistäminen.
Määräaikaan mennessä saapui 16 hakemusta. Lisäksi yksi hakemus saapui myöhässä. Toiminta-avustusta esitetään myönnettäväksi 14 hakijalle.
Toiminta-avustuksen saajiksi ehdotetut 14 hakijaa ovat hakeneet avustuksia 500-4500€ välillä yhteensä 34 114€. Esitetyt avustussummat ovat 500-2580€ välillä, yhteensä 21 224€.
Päätösehdotus
Esittelijä
Veera Lintula, Hyvinvointikoordinaattori, veera.lintula@kajaani.fi
Osallisuus- ja hyvinvointijaosto myöntää kulttuurijärjestöjen toiminta-avustukset liitteen mukaisesti.
Avustuksen saajan tulee raportoida avustuksen käyttö kaupungille toimittamalla hallituksen hyväksymä toimintakertomus ja tilinpäätös.
Päätös
Jaoston jäsen Hannu S. Kemppainen poistui §21 käsittelyn ajaksi klo 17.05-17.15 KV-seuran hallitusjäsenyyden johdosta.
Hyväksyi.